M a r k a H i k a y e s i

Küp Şarapçılık 1959 yılında Hasan ALTINTAŞ tarafından Bekilli-Denizli’de kuruldu.

Bölgenin şarapçılık tarihi M.Ö. Frigyalılar dönemine kadar uzanmaktadır. O tarihlerde ismi Pepuza olan bölgede amforalarda üzüm şarabıyla birlikte vişne ve nar gibi meyve şarapları da yapıldı. Günümüzde oldukça zengin şaraplık üzüm çeşitleri bulunan ve yeni üzüm denemeleri yapılan bölge şaraplık üzüm için çok uygun toprak ve iklim koşullarına sahip.

Küp Şarapçılık

B a ğ l a r d a n G e l e n H i k a y e

Lezzet Sahibi

E k i b i m i z l e T a n ı ş ı n

Ahmet Mehmet

Founder & Owner

Murat Toy

Executive Director

Ayşe Fatma

Senior Winemaker

Hayriye Çiftetelli

Viticulture Manager

Dünden Bugüne

M a r k a Y o l c u l u ğ u n u İ n c e l e y i n

1959

Başlangıç

 Küp Şarapçılık 1959 yılında Hasan ALTINTAŞ tarafından Bekilli-Denizli’de kurulmuştur.

1972

Vişne Şarabı

Başlangıç kapasitesi 700 litrelik bir küp olan ve klasik şaraplar ile işe başlayan Küp Şarapçılık 1972 yılında kapasitesini 200.000 litreye çıkardı. O yılda ilginç bir tesadüfle vişne şarabı keşfedildi.

1980

İlk Ödül

 1980 yılında ilk Küp Vişne Mistel Şarabının üretimine başlandı. 1982 yılında Tekel tarafından düzenlenen Birinci Uluslararası Tekirdağ Şarap Yarışmasında madalya kazandı.

2003

Türkiye'de En İyi Özel Şarap

Küp Vişne Mistel Şarabı ilk defa Gusto dergisi tarafından 2003 yılında düzenlenen yarışmada okuyucuları tarafından Türkiye’de en iyi özel şarap seçildi. Daha sonraki yıllar bu ödülü farklı tarihlerde tekrar tekrar kazandı.

2003

Organik Üretim

Ekolojik tarım çalışmaları ile de yakından ilgilenen Küp Şarapçılık “Küp Artemis Organik Şarabı” nı 2003 yılında piyasaya sundu. Bu şarabımızın üretildiği bağlar, fabrikamız ve üretimin her aşaması uluslar arası sertifika firmasınca organik üretim için sertifikalandırıldı.

2010

Meşe Fıçıları

Küp Şarapçılık yeni ve daha kaliteli ürün çalışmaları çerçevesinde 2010 yılında meşe fıçılarda şarap üretimine başladı. Yine bu yıl 10,5 derece alkole sahip Küp Vişne Dömisek Şarabını piyasaya çıkardı.