Ş a r a p Y o l c u l u ğ u

Küp Şarapçılık

L e z z e t Ö d ü l l ü Ş a r a p H i k a y e s i

Hasan ALTINTAŞ dostları ile yaptığı sohbetlerinde 500 yıl yaşayacağını söylermiş…. Bu sözü onun çılgınlığına yorumlanırmış. Hasan Altıntaş’ın 500 yıl ömrünün olduğu hayalini gerçekleştirmek için çalışmalarına devam ederken , bu kalıcı düşüncenin sonraki  kuşaklara aktarılması gerektiği bilincinde yeni projeler için uğraşlarını sürdürüyor.

Fabrikasında geçen uzun yıllar boyunca sadece üretim süreci ile yetinmemiş, bu arada tüm üzüm üreticilerinin sorunları ile yakından ilgilenerek daha kaliteli şarap yapımı için çalıştı. Küp Şarapları kapasite artırımı ve modernleşme çalışmaları ile birlikte yeni bağlar yetiştirme, yerli ve yabancı yeni üzüm türleri denemeleri de yaptı.

Calbagyolu_78

İyi bir şarabın %90′ ı bağcılıkta yapılan işlemler ve iklimle yapılırken sadece kalan %10’luk kısmı şaraphanelerdeki işlemler ile olur.

O yıl mevsimlerin nasıl geçtiği, yağış miktarı, gece gündüz sıcaklık farkı değişimleri, toprağın yapısı, bağın bulunduğu düzlemler yani yamaçta mı yoksa düz arazide mi oluşu ve daha niceleri o senedeki üzümün kalitesi, şarap kalitesini etkiler.

Bekilli başta olmak üzere asırlardır elverişli olan topraklarımızda yetişen üzümler en kaliteli haliyle sizlere ulaşıyor.

Küp'ten notlarla

İ y i Ş a r a b ı n N o k t a s ı

"Şarap insandır. İnsan şaraptır. İnsanda ne varsa şarapta mevcuttur. Şarap canlı bir varlıktır."

Hasan ALTINTAŞ, Kurucumuz

İlk Kez Üretilen

V i ş n e Ş a r a b ı

Calbagyolu_232 (1)

Hasan Altıntaş 1958 yılında şapkacılık yaptığı dükkanda eşi Hatice Hanımın yapıp getirdiği vişne şerbetinin aslında çok iyi bir vişne şarabı olduğunu fark edince 10 yıl vişne şarabı yapımı için bir çok denemeler yaptı ve nihayet 1968 yılında ilk vişne şarabını satışa sundu. Bu yıl kendi döneminin bir ilkine daha imza atan Hasan ALTINTAŞ ilk şarap reklam filmini hazırlayarak sinemalarda gösterilmesini sağladı.